Śląsk, Księstwo wirtembersko-oleśnickie, medal, 1791 r., srebro, średnica: 43 mm, masa: 26,56 g, przepiękny stan zachowania

stan zachowania
I-
cena wywoławcza
800 PLN
1 100 PLN
2 500 PLN

Śląsk, Księstwo wirtembersko-oleśnickie, medal wykonany przez wrocławskiego medaliera A. F. König w 1791 r. z okazji złotych godów pary książęcej Carla Christiana Erdmanna, księcia wirtembersko-oleśnickiego i jego żony Marii Sophii Wilhelminy z hrabiów Solms-Laubach (ślub odbył się 8 kwietnia 1741 r.). Awers: Popiersia małżonków w lewo; wokół napis: CARL. CHR. ERDM. H.z.W. O.GEB 1716 MARIA SOPH. WILH. GEB. 1721 Rewers: Na podeście kolumna z koroną, napis: DEM EDELSTEIN FÜRSTNPAARE ERRICHTET DIES AM TAGE IHRER EHELICHEN JUBELFEIER DIE LIEBE DER STAENDE DEN 8. APRIL 1791 (dla najszlachetniejszej pary książęcej zbudowała w dniu jej święta wdzięczność Stanów). Na postumencie cyfra rzymska L w otoku (czyli 50). Obecnie w Oleśnicy przy ul. Zamkowej zachowała się do czasów obecnych Kolumna Złotych Godów przedstawiona na medalu. Jest to w tej chwili najstarszym pomnikiem w Oleśnicy a także najstarszą tego rodzaju pamiątką na Dolnym Śląsku. Zamówiły go Stany Oleśnickie dla uczczenia Złotych Godów pary książęcej. Odsłonięto ją w dniu 8 kwietnia 1791 r. a wykonany został według projektu architekta Karla Johanna Leysera (projektant m.in. obiektów w Pokoju i koszar we Wrocławiu). Natomiast wykonawcą był znany wrocławski kamieniarz Johann Martin. Srebro śr. 43 mm, masa 26,56 g, w b. dobrym stanie zachowania.

Stan zachowania
I-